Skip to main content

Kampanie i działania edukacyjne

Istotnym elementem podnoszenia jakości opieki nad pacjentem jest budowanie świadomości społecznej na temat chorób, diagnostyki i dostępnych opcji leczenia. Jest to również nieocenione narzędzie skutecznej profilaktyki.

Wirus zapalenia wątroby typu C (HCV)

Niska świadomość zagrożeń związanych z zakażeniem HCV w Polsce stanowi duże wyzwanie. U większości pacjentów choroba przebiega bezobjawowo i często wykrywana jest przypadkowo lub w późnej fazie, kiedy doszło już do ciężkich uszkodzeń wątroby. Jak szacują eksperci, ponad 80% osób zakażonych nie wie o swojej chorobie. Dlatego AbbVie angażuje się w działania edukacyjne na rzecz podnoszenia świadomości na temat HCV oraz jego wczesnej diagnostyki, a także poprawy sytuacji osób chorych.

Jedną z inicjatyw wspieranych przez AbbVie są obchody Światowego Dnia Wirusowego Zapalenia Wątroby. Firma AbbVie jest również inicjatorem i partnerem kampanii edukacyjnych m.in. Ogólnopolskiego Programu Badań Przesiewowych „Test na HCV – Prosty krok do zdrowia” i bierze udział w dyskusjach eksperckich podczas najważniejszych wydarzeń medycznych dotyczących problematyki hepatologicznej oraz kongresów i konferencji skupiających środowisko lekarzy i organizacji pacjentów.

Działania edukacyjne dla pacjentów z zaawansowaną chorobą Parkinsona i ich opiekunów

Nasza firma angażuje się w edukację w zakresie choroby Parkinsona, w tym jej zaawansowanej postaci. W Polsce dotyka ona już prawie 100 tys. coraz młodszych osób, a chorzy w zaawansowanej postaci stanowią 20% tej liczby. To właśnie z myślą o nich i ich opiekunach, stworzyliśmy stronę www.podolajparkinsonowi.pl. Strona zawiera podstawowe informacje na temat choroby Parkinsona, jej objawach, przebiegu, możliwościach leczenia. Dla odwiedzających dostępne są również adresy placówek prowadzących leczenie, uwzględniając również leczenie zaawansowanej postaci choroby terapiami infuzyjnym oraz adresy organizacji, które na co dzień pomagają pacjentom w ich funkcjonowaniu. Zamieszczono tam również materiały edukacyjne w wersji do pobrania, w tym poradnik autorstwa dr Anny Roszmann „Jak radzić sobie z chorobą Parkinsona – poradnik dla pacjentów i ich opiekunów”, która jest również opiekunem merytorycznym strony.

Wsparcie osób chorych na łuszczycę

Od lat wspieramy organizacje pacjentów w edukacji i działaniach na rzecz osób chorujących na łuszczycę. Regularnie prowadzimy kampanie edukacyjne skierowane do pacjentów oraz społeczeństwa na temat łuszczycy, w ramach których walczymy ze stygmatyzacją pacjentów, edukujemy na temat choroby, możliwości leczenia i zachęcamy do wzajemnego wspierania się w chorobie. Przykładem jest kampania Czysta Sytuacja, która wystartowała w 2020 roku, w ramach której poza wiedzą merytoryczną na temat choroby, skupiamy się na umiejętności prowadzenia otwartego dialogu pomiędzy pacjentem a lekarzem oraz zachęcamy osoby z łuszczycą do dzielenia się swoją historią choroby i wzajemnej motywacji.  W ramach kampanii powstała strona internetowa www.CzystaSytuacja.pl, na której obok historii pacjentów, można znaleźć porady od lekarzy dermatologów i specjalny przewodnik do rozmowy z lekarzem, który pomoże w przygotowaniu się do wizyty.