Dowiedz się, jak przekształcamy nasze badania w rzeczywistość.
Jednym z kluczowych etapów opracowywania nowych terapii są badania kliniczne. Obejmują one prowadzenie badań z udziałem ludzi w celu oceny bezpieczeństwa i skuteczności badanych produktów leczniczych. Badania mogą obejmować zdrowych ochotników, ale większość przeprowadzana jest z udziałem określonej grupy chorych pacjentów, którzy wyrazili świadomą zgodę na udział w nich.
Przystąpienie do badania klinicznego jest dobrowolne. Aby wziąć w nim udział pacjent musi wyrazić świadomą zgodę na udział w badaniu klinicznym. Jest to proces, podczas którego potencjalny uczestnik badania dowiaduje się wszystkiego o badaniu, a następnie dobrowolnie podejmuje decyzję o wzięciu w nim udziału.
Badanie kliniczne podlega ocenie naukowej i etycznej i może się rozpocząć dopiero po uzyskaniu zgody Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPLWMiPB) oraz pozytywnej opinii Komisji Bioetycznej.
Prowadzenie badań klinicznych w Polsce jest regulowane zarówno na poziomie unijnym, jak i krajowym. Europejska Agencja Leków (EMA), Agencja ds. Farmaceutyków i Wyrobów Medycznych w Japonii, amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA), a także władze w wielu innych krajach, wykorzystują dane zebrane w badaniach klinicznych w celu ustalenia czy badany lek może zostać dopuszczony do obrotu i stosowania dla pacjentów w poszczególnych krajach.
Aby zagwarantować, że badania te są prowadzone zgodnie z najwyższymi standardami ochrony osób biorących w nich udział, AbbVie ściśle przestrzega zasad regulujących badania kliniczne. Należą do nich Deklaracja Helsińska Światowego Stowarzyszenia Lekarzy (WMA), Międzynarodowa Rada Harmonizacji Wymagań Technicznych dla Rejestracji Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (ICH) oraz wszystkie inne obowiązujące przepisy lokalne i wymogi regulacyjne.
Bezpieczeństwo pacjentów jest naszym najwyższym priorytetem. Badania kliniczne prowadzi się według ściśle określonych zasad, których celem jest zapewnienie możliwie największego bezpieczeństwa uczestnikowi badania i poszanowanie jego praw.
Wszystkie badania kliniczne prowadzimy zgodnie z zasadami Dobrej Praktyki Klinicznej (Good Clinical Practice - GCP). Jest to globalny etyczny i naukowy standard jakości projektowania, prowadzenia, rejestrowania i raportowania badań klinicznych. Zgodność z tym standardem zapewnia wiarygodność danych klinicznych oraz daje publiczną gwarancję, że prawa, bezpieczeństwo i dobro uczestników badań są chronione. W AbbVie dokładamy wszelkich starań, aby zasady Dobrej Praktyki Klinicznej były ściśle przestrzegane we wszystkich prowadzonych przez nas badaniach klinicznych.
Polska jest jednym z ważniejszych państw na mapie badań klinicznych AbbVie.
Nasze badania dają pacjentom możliwość udziału w bezpłatnym dostępie do będących w trakcie opracowywania, innowacyjnych terapii. Badania kliniczne są głównym motorem rozwoju medycyny. Ich uczestnicy wnoszą osobisty wkład w rozwój nauki oraz pomagają innym chorym.
Badania kliniczne prowadzone z udziałem ludzi to pierwszy moment w procesie powstawania nowego leku - kiedy cząsteczka zaczyna realnie pomagać pacjentom.
PL-ABBV-240064